„... Pretože zákon hovorí: duchovno k duchovnému ... A ak sa budete snažiť ovládnuť umenie pre svoje hmotné výhody alebo pre uspokojenie velikášstva, potom, kamaráti," Sensei zavrtel hlavou a uprene sa na nás pozeral, "to neskončí dobre ..."

" Prečo? "spýtal sa Slavko.

"Po prvé, nikdy sa nič nenaučíte. A po druhé, ak sa vám to samozrejme podarí, potom budete mať minimálne schizofréniu. "

" Áno, tak to je mi pekná budúcnosť, "s úsmevom povedal Ruslan.

"No, tebe už to nehrozí," posmieval sa mu Žeňa.

"Ale my sa predsa nechystáme nikoho zabíjať," ospravedlňoval sa Andrej.

"Fyzicky možno nie. Ale vo vašich mysliach je príliš veľa materiálneho. A to je prvý krok k agresii a násiliu. "

" A čo teraz máme robiť? "

" Ovládať svoje myšlienky, a to každú sekundu.

"Potom sa Sensei na chvíľu odmlčal a dodal pri pohľade na Andreja:

" Zamýšľal si sa niekedy nad tým, kto naozaj si? Koho vo svojej podstate naozaj predstavuješ? Zamýšľal si sa nad tým, ako vnímaš okolitý svet? A to nie z hľadiska fyziológie, ale z hľadiska života ... Kto si? Ako vidíš, ako počuješ, prečo cítiš, kto v tebe chápe a kto to vlastne vníma? Nahliadni do seba. "
A už sa Sensei obracal aj k ostatným a preniesol:

"Už ste sa vôbec niekedy zamýšľali nad nekonečnosťou vášho vedomia? Nad tým, čo to je myšlienka? Kde sa rodia a kde miznú? Premýšľali ste o svojich myšlienkach? "

" No čo by nie, "zamumlal Andrej," ja predsa stále premýšľam, nad niečím uvažujem. "

" To sa ti len zdá, že práve ty premýšľaš, práve ty uvažuješ. A si presvedčený o tom, že sú to tvoje myšlienky? "

" A čie by boli? Telo je moje, takže aj myšlienky sú moje. "

" Tak ich skús sledovať, či sú tvoje, aspoň jeden deň. Kde sa berú a kam miznú. Prehrab sa dôkladne vo svojich myšlienkach, čo tam uvidíš okrem špiny? Nič. Samé násilie, samú podlosť, len starosť o to, ako si napchať žalúdok, ako si obliecť modernú handričku, ukradnúť, zarobiť, kúpiť, ukojiť pocit vlastnej jedinečnosti. A to je všetko! Sám sa presvedčíš o tom, že myšlienky, ktoré tvoje telo zrodí, končia len jedným, a to tvojim hmotným zabezpečením. Ale si taký aj vo vnútri? Nazri do svojej duše ... a stretneš sa s niečím nádherným a večným, s tvojím pravým, ja '. Veď celý tento vonkajší zmätok okolo, to sú len sekundy ... Uvedomuješ si to? "..." Prežili ste 16, 22, 30 rokov, no, dobre, ty máš skoro 40. Ale pamätá si niekto z vás, ako ich prežil? Nie, máte len úbohé útržky, a tie sú ešte navyše spojené s emocionálnym vzplanutím. "

" Áno, "zamyslene predniesol Nikolaj Andrejevič," život tak utiekol, že som ho ani nezaregistroval. Samé štúdium, samá práca a ešte nejaké rodinné, nekonečné starosti ... A o sebe, o duši naozaj nemáte kedy premýšľať, stále sa objavujú nejaké naliehavé veci. "

" Presne tak, "potvrdil Sensei. "Myslíte na budúcnosť, na minulosť. Ale žijete predsa v okamihu, ktorý
sa nazýva Teraz. A čo je to Teraz - je to drahocenná sekunda života, je to dar Boží, ktorý treba rozumne využiť. Pretože zajtrajší deň je krokom do neznáma. A nie je vylúčené, že to môže byť váš posledný krok v tomto živote, krok do priepasti, do nekonečna. A čo bude tam? Každý z vás si myslí, že má na Zemi veľa času, preto ste nepremýšľali o smrti. Ale je to tak? Ktokoľvek z vás môže zomrieť každú sekundu, z ľubovoľnej príčiny, ktorá na jednej strane akoby nezáležala na vás ako na biologickej bytosti. Ale na druhej strane vy nie ste len biologické bytosti, ste Ľudia, ktorí v sebe majú čiastočku večnosti. Ak si to uvedomíte, potom pochopíte, že celý váš Osud máte vo svojich rukách, veľmi veľa v ňom závisí len na vás samotných. A nielen tu, ale aj tam. Zamyslite sa: kto ste, dokonalý biorobot alebo Človek, materiálna alebo duchovná bytosť? Kto? "

" No, človek ... asi, "povedal Ruslan.

"No práve,, asi '. A čo to v skutočnosti je človek, premýšľal si o tom? Prenikni do podstaty tejto otázky. Kto v tebe cíti, ako sa pohybuješ v priestore, kto hýbe tvojimi končatinami? Ako v tebe vznikajú emócie, prečo vlastne vznikajú? A nezvaľuj hneď niečo na niekoho, kto sa ťa dotkol, kto ťa urazil alebo naopak ty si závidel, bol škodoradostný, ohováral. Vari to z teba hovorí duchovný princíp?

Nájdi v sebe krištáľový prameň svojej duše a pochopíš, že všetko toto hmotné pozlátko - autá, byty, chaty, postavenie v spoločnosti - všetky tieto hmotné statky, pri ktorých dosiahnutí stráviš celý svoj vedomý život, sú len prach. Prach, ktorý sa v tomto prameni okamžite premení v ničotu. A život ubieha. Život, ktorý môžeš využiť na premenu v nekonečný oceán Múdrosti.
             Veď v čom spočíva zmysel života, zamýšľal si sa nad tým niekedy? Najvyšší zmysel života každého jednotlivca spočíva v poznaní svojej duše. Všetko ostatné je dočasné, pominuteľné, proste len prach a ilúzia. Jediná cesta, ako spoznať svoju dušu, vedie cez vnútornú Lásku, cez mravné očistenie svojich myšlienok a cez úplne neotrasiteľné presvedčenie, že tento cieľ dosiahneš, teda skrze vnútornú vieru ... Kým z teba ešte sála život, nikdy nie je neskoro spoznať sám seba, nájsť v sebe svoju podstatu, svoj svätý, životodarný prameň duše ... Vyznaj sa sám v sebe a pochopíš, kto naozaj si. "
***

               Sensei povedal:

"To je dobrý výsledok. Zachytiť myšlienku svoje materiálne podstaty je ťažké a bojovať s ňou ešte ťažšie. Proti tejto kategórii myšlienok nie je v princípe možné bojovať. Pretože násilie vyvoláva násilie. A čím viac sa ich budeš snažiť zničiť, tým viac sa v tebe budú prejavovať. Najlepší spôsob, ako sa im brániť, je prepnúť sa na pozitívne myšlienky. Tu teda funguje princíp aikido, a to princíp vychyľovania protivníka. "

" A ak ma prenasledujú celý deň. Vari im nemôžem odseknúť nejakým hrubším slovom? "Spýtal sa Ruslan.

"Bez ohľadu na to, ako im budeš, odsekávať ', rovnako sa na teba budú valiť negatívne myšlienky podľa zákona príčiny - následku, akcie - reakcie. Preto s nimi nesmiete bojovať, ale vzdialiť sa od nich, vedome v sebe vyvolávať pozitívne myšlienky, teda sústrediť sa na niečo dobré alebo si na niečo pekné spomenúť. Iba touto cestou vychyľovania protivníka môžete zvíťaziť nad svojou negatívnou myšlienkou. "
             "A prečo si myšlienky niekedy absolútne protirečia? Mne sa to niekedy tiež stáva, že sa zamotám do svojich myšlienok. "

" Povedzme to takto, v ľudskom tele je duchovná podstata čiže duša a materiálna podstata čiže fyzická, telesná, hovorte tomu, ako chcete. Ľudský rozum predstavuje bojové pole týchto dvoch podstát. Preto vo vás tiež vznikajú rôzne myšlienky. "

" A kto som potom, ja ', keď sú moje myšlienky cudzie. "

" Nie sú cudzie, ale tvoje. Ty si ten, kto ich počúva. A podľa toho, ktorú z nich si vyberieš, takú budeš mať povahu. Pokiaľ dávaš prednosť myšlienkam materiálneho charakteru, potom budeš zlý a budeš škodiť, ak budeš počúvať rady svojej duše, potom budeš dobrý človek, ľuďom s tebou bude príjemne. Voľba je vždy len na tebe: buď si despota alebo svätý. "

" A prečo sa mi stalo to, že moje nadšenie zo skrotenia hnevu vyvolalo pocit hrdosti a velikášstva. Veď som urobila akoby dobrú vec, ale myšlienka sa dostala na úplne inú stranu? "Spýtala som sa.

"Obrátila si sa k duši a tvoje želanie sa splnilo. Keď bola oslabená kontrola, potom v tebe prevážila materiálnej podstata a zvíťazili tvoje obľúbené egoistické myšlienky, pričom si si to sama ani nevšimla. Páčilo sa ti, že ťa chváli zo všetkých strán, že si taká šikovná, rozumná a tak ďalej ... Neustále sa v tebe odohráva boj medzi dvoma podstatami. A na tom, na ktorú stranu sa postavíš, závisí tvoja budúcnosť.

"Trochu som sa zamyslela a potom som to spresnila:

" Takže to je ten, chytrák ', ktorý mi pripomínal bolesť a bránil mi v sústredení, ten, kto pocítil velikášstvo ... "

"Správne."

"Ale takých myšlienok je tam celá hromada!"

"Áno," potvrdil Sensei. "Je ich veľa, celá légia, preto je nemožné s nimi bojovať. Kung-fu vám nepomôže, je to oveľa vážnejšie. Bojovať je možné s tým, kto ti odporuje. Ale bojovať proti vákuu je pochabé. Proti vákuu negatívnych myšlienok je možné vytvoriť iba rovnaké vákuum pozitívnych myšlienok. Teda opäť opakujem - musíte sa preorientovať na dobré a pozitívne myšlienky. Ale vždy buďte v strehu, načúvajte, o čom premýšľa váš mozog. Pozorujte sa. Venujte pozornosť skutočnosti, že sa nijako nesnažíte, ale myšlienky sa vo vás stále hemžia. A myšlienka nie je sama. Môžu byť hneď dve, tri, ale pokojne aj viac. "

" Ako sa hovorí v kresťanstve, na ľavom ramene sedí človeku čert a na pravom anjel. A stále mu niečo našepkávajú, "poznamenal Voloďa.

   "Presne tak," potvrdil Sensei. "Len ten čert našepkáva nejako hlasnejšie, asi má silnejší hlas ... To, čo v kresťanstve označujú za čerta alebo diabla, to je prejav našej materiálnej podstaty."

V ​​tom do rozhovoru vstúpil Stas, o niečom premýšľal:

   "No, ak je rozum bojové pole dvoch podstát a ak som to správne pochopil, ich zbraňami sú myšlienky, ako mám potom rozoznať, kto je kto? Ako sa v myšlienkach prejavuje duchovná a materiálna podstata? Čo to je? "
   "Duchovnú podstatu tvoria myšlienky, ktoré sú zrodené silou Lásky, v najširšom zmysle tohto slova. A materiálnu podstatu tvoria myšlienky o tele, naše inštinkty, reflexy, pocit velikášstva, želania, ktoré sú úplne pohltené materiálnymi záujmami a tak ďalej. "

   " No, potom by sme mali žiť v jaskyni, "vyjadril svoj názor Ruslan," aby sme nič nemali a nechceli. "

   " S takou makovicou, akú máš, ti nepomôže ani jaskyňa, "zo žartu ho podpichol Žeňa.

"Mať toto všetko, to ti nikto nezakazuje," pokračoval Sensei. "Ak chceš, tak prosím, choď s dobou a užívaj si dosýta všetky výhody civilizácie. Ale žiť kvôli tomu, považovať hromadenie hmotných statkov za zmysel svojej existencie na Zemi - to je hlúpe, odporuje to prirodzenosti duchovnej podstaty. Tento cieľ je tiež ukazovateľom toho, že v človeku prevláda materiálna podstata. Ale zároveň to neznamená, že musíte žiť ako tulák v jaskyni. Nie. Už som vám raz rozprával o tom, že všetky tieto vysoké technológie, ktoré boli ľudstvu dané, boli dané pre to, aby mali ľudia viac času na svoje duchovné zdokonaľovanie. Ale nie preto, aby človek u seba doma zozbieral hromadu týchto plieškov a pestoval pocit vlastnej jedinečnosti, pretože vlastní tento prach.“

Sensei sa na chvíľu odmlčal a potom zamyslene povedal:

" Človek je zložitá syntéza duchovnej a materiálnej podstaty. Je to škoda, že vo vašom rozumu prevláda viac toho materiálneho než toho od Boha ... V posledných dňoch som premýšľal a rozhodol som sa vám odovzdať jednu starovekú praktiku, ktorá vám pomôže vyvážiť tieto dve podstaty, aby vás to materiálno tak silno nezaťažovalo. Je taká stará ako sám človek. Je to duchovná praktika určená nielen pre prácu na sebe, na svojich myšlienkach, ale tiež, a to je veľmi dôležité, na prebudeniu duše. V živote ju môžeme porovnať s dynamickou meditáciou, pretože funguje stále, bez ohľadu na to, kde sa človek nachádza alebo čo robí. Časť tohto človeka je stále v tomto stave, kontroluje všetko to, čo prebieha vo vnútri a okolo ... "

                                                                                                                    

Úryvky z knihy Anastasie Novych   Sensei zo Šambaly. Kniha 1.