(Sústredenie sa na pozitívne)

"Táto meditácia je jednou z foriem duchovnej praktiky Lotosový kvet. Je veľmi efektívna a účinná. Najdôležitejšie ale je, že je prístupná a zrozumiteľná pre všetkých, ktorí sa "topia" v oceáne materiálnych myšlienok. Jej podstata spočíva v nasledujúcich princípoch. Na začiatku sa ako zvyčajne sústredíme na solar plexus, predstavíme si lotosový kvet a začneme ho živiť silou svojej Lásky. Inými slovami, začneme vykonávať meditáciu Lotosový kvet. Keď sa vaše myšlienky viac menej upokoja a naladíte sa pozitívne, začnite si predstavovať, že sa vaše telo skladá z množstva malých guľôčok, atómov alebo buniek, všetko závisí na vašej fantázii. Je dôležité, aby ste jasne videli štruktúru vášho tela, predstavili si každú bunku. Keď uvidíte tieto zoskupenia, vezmete každú bunku (guľôčku) zvlášť a vizuálne na ňu napíšete veľmi silnú duchovnú formulu, ktorá sa skladá z dvoch jednoduchých slov Láska a Vďačnosť. Nie je dôležité, akým jazykom píšete tieto dve slová, hlavná je ich podstata, precítiť každé písmenko, ktoré myšlienkovo píšete na bunku. Tento vzorec funguje na princípe Svätého Grálu. Veď Láska a Vďačnosť sú tým jediným, čo človek môže dať Bohu. Týmto spôsobom postupne označujete spomínanými nápismi miliardy buniek tela, a tým koncentrujete myšlienky na tieto efektívne formule a účinne uzdravujete celý organizmus nielen fyzicky, ale aj duševne. Bunka, na ktorej ste zanechali tento nápis, je neustále pod vplyvom tejto účinnej formule. Je akoby pod ochranou talizmanu, pod znakom tamgy. Keď týmto vzorcom zaplníte celý svoj organizmus, dochádza nielen k očisteniu vašich myšlienok od negatívnych vplyvov, ale zároveň sa akoby prejavuje vnútorné svetlo, ktoré vyžaruje každá z týchto buniek. Je to podobné tomu, ako by sa vnútri vás rozsvietilo veľa malých žiaroviek, a to tak jasne, že ani tiene nemajú kam dopadnúť. Pri vykonávaní tejto meditácie je dôležité, aby ste sa zamerali len na tieto slová a zbavili sa (úplne!) všetkých cudzích myšlienok." "Cudzích myšlienok?" povedal Ruslan, zdalo sa, že svoju otázku položil sám sebe alebo sa pýtal Senseia, aj keď hovoril priamo k Žeňovi.

"No, áno. Keď napríklad o niečom premýšľame, potom nám hlavou bežia rôzne myšlienky na rozličné témy, ktoré sa valia jedna cez druhú. Počas meditácie sa tento proces samozrejme spomalí, ale u každého sa to prejavuje inak. Niekedy sa stáva, že sa pri zlom sústredení vynoria nekontrolované myšlienky niekde v pozadí, a vy začnete počas meditácie nepozorovane premýšľať o nepodstatných veciach. Najdôležitejšie v tejto meditácii je, aby ste sa cieľavedome sústredili na to, aby k vám neprekĺzla žiadna myšlienka."

"Rozumiem," povedal Žeňa. "Takže sa musíme poriadne sústrediť a zapojiť svoju predstavivosť." Ruslan pokrčil ramenami, zrejme nepochopil podstatu tejto meditácie:

"Hmm, je to akési príliš jednoduché. Zapojiť svoju predstavivosť a to je všetko?"

Na to mu Sensei odpovedal:

"Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že je táto meditácia jednoduchá a trochu naivná, ako hovoril Ruslan, ,zapojíme svoju predstavivosť a to je všetko', ale ... toto všetko rozhodne nie je len tak. V skutočnosti sa okrem pôsobenia tejto silnej formule vďaka ľudskej predstavivosti aktivuje sila myšlienky. A sila myšlienky je špecifický impulz pre realizáciu určitého programu nastaveného človekom, ktorého dôsledky sa potom prejavujú ako na duševnom, tak aj na fyzickom zdraví. A pretože veľa ľudí stále lipne na materiálne, hromada ich problémov, vrátane psychických a fyzických, je predovšetkým dôsledkom ich zlých myšlienok. Táto meditácia je veľmi užitočná nielen pre tých, ktorí si chcú urobiť poriadok sami v sebe, ale aj pre ľudí, ktorí trpia rôznymi chorobami. Takmer osemdesiat percent ochorení má psychický pôvod. Čím viac človek myslí na chorobu, tým horšie ju znáša."

"To je pravda," potvrdil náš psychoterapeut. "Niekedy si ľudia tak vykreslia svoju chorobu, že je skoro nemožné, aby sa jej potom zbavili, pretože vo svojej hlave udržujú myšlienku, že ich ochorenie je nevyliečiteľné. Tu s tebou, Sensei, úplne súhlasím. Pre ľudí, ktorí majú slabé nervy bude táto meditácia skutočne oveľa lepším prostriedkom, ako všetky najúčinnejšie moderné lieky dohromady. Chémia ešte nikdy ľudskú myseľ nevyliečila. Je dobrá len ako prvá pomoc pre organizmus, nič viac."    

Urobil krátku pauzu a potom pokračoval:

"Ľudský mozog zostáva stále veľmi tajomnou substanciou, ktorá ešte zďaleka nie je preskúmaná." Potom s úsmevom dodal: "Je zaujímavé, že naši dávni predkovia sa v jednotlivých otázkach vyznali oveľa lepšie ako súčasné ľudstvo."

"Ani si neviete predstaviť o koľko lepšie!" Upresnil Sensei.

Úryvky z knihy Anastasie Novych

Sensei zo Šambaly. Kniha 4.

(strana 50-52)