Plast a výrobky z neho prudko vstúpili do nášho života. Málokto sa však zamýšľa nad tým, akú ujmu prináša pre okolité prostredie. Iba plastových fliaš sa každoročne vo svete produkuje vyše 13 miliárd kusov, pričom tvoria 40% plastového odpadu.                                                                                                         
Na to, aby sa plast začal rozkladať, musí prejsť viac ako 400 rokov. A po začiatku rozpadu treba ešte 80 rokov na jeho konečný rozklad. Jednoduché výpočty ukazujú, že kým sa plast vyprodukovaný našou civilizáciou začne rozkladať, dovtedy Planétu úplne zakryjeme plastom. Existujú štáty, ktoré zakázali používanie plastových fliaš. Ale nehľadiac na ich opatrenia, množstvo miest, v ktorých ekologická situácia dosahuje kritické hranice, každoročne stále viac narastá. Medzi tieto mestá patria Addis Abeba v Etiópii, Dháka v Bangladéši, Káthmandu v Nepále, Bombaj v Indii, Dar es Salaam v Tanzánii, Antananarivo na Madagaskare a mnohé ďalšie. Na výrobu plastových fliaš ide veľké množstvo energie, zdrojov a vody. Pre výrobu 1 miliardy plastikových fliaš sa použije 24 miliónov galónov ropy. 90% ceny pri nákupe vody v plastovej fľaši tvoria náklady na plast a iba 10% pripadá na vodu.                                                                                                                                                        

Existuje ale alternatíva plastovým fľašiam? V našej relácii posúdime vynález španielskych študentov Rodrigo García Gonzaleza, Guillaume Coucheho a Pierre Passaliera nazvaný „Ooho!“                            

„Ooho!“ je dvojvrstvová membrána vyrobená z alginátu sodného (soľ kyseliny algínovej, získavanej z hnedých a červených rias) s prídavkom malého množstva chloridu vápenatého. Alginát sodný je sorbent, ktorý viaže  a vyvádza z organizmu rádionuklidy a ťažké kovy a spôsobuje zníženie hladiny cholesterolu v krvi.                                                                                                                                                            

V takomto obale, schopnom úplne nahradiť plastové fľaše, možno uskladňovať vodu, rozličné nápoje a aj kozmetiku. Obal je jednoduchý, pevný, hygienický, lacný a biologicky rozložiteľný. Dokonca sa dá zjesť. Výrobné náklady jednej guličky s objemom 250 ml vody sú 2 centy. Rozmery guličky sa môžu meniť. Ľahko sa dajú vyrobiť a prepravovať. Podľa slov Rodrigo Gonzaleza je možné túto technológiu vyrobiť aj v domácich podmienkach.                                                                                                              

Gulička „Ooho!“ sa vyrába pomocou sférifikácie – špeciálnej technológie pridávajúcej kvapalinám guľovitý tvar. Táto technológia bola vynájdená ešte v roku 1946. Pre vyrobenie vodného obsahu v tvare gule, ju treba najskôr zamraziť a ľad sa potom ponorí do chloridu vápenatého a extraktu hnedých rias. Takto okolo neho vzniká gélová membrána, udržiavajúca vodu, ktorá vznikne roztopením ľadu.  Proces výroby umožňuje vyrábať fľašu s vodou priamo na mieste, bezprostredne pred použitím. Španielski študenti navrhli tiež umiestniť medzi dve vrstvy membrány jedlú etiketu (napríklad z ryžového papiera).       

Pre otvorenie balenia ho treba prepichnúť ostrým predmetom, prehryznúť zubami, alebo kúsok odhryznúť. Každý si môže vymyslieť vlastný spôsob otvárania.    

Zatiaľ čo mnohé obyčajné nádoby na vodu je možné rozložiť iba v priemyselných podnikoch, gélová membrána „Ooho!“ sa rozloží sama za niekoľko týždňov. Ak dovtedy nebude s apetítom zjedená. 

Podrobnejšie o klimatických udalostiach vo svete a riešení klimatických globálnych problémov čítajte na stránkach geocenter.info, allatravesti.com a ALLATRA-SCIENCE.org. A tiež v správe vedcov ALLATRA SCIENCE "O problémoch a dôsledkoch globálnej zmeny klímy na Zemi. Efektívne cesty riešenia daných problémov".
Ak sa vám páčilo naša relácia – dajte lajk, prihláste sa k odberu na náš kanál a získavajte informácie zo spravodajstva o klimatických udalostiach vo svete.